Esport staje się coraz bardziej popularny, w szczególności wśród młodych ludzi. Jak łatwo się domyślić, sytuacja ta ma niebagatelny wpływ także i na inne dziedziny życia, w tym zakłady bukmacherskie. Nie trzeba było długo czekać, by oferty najpopularniejszych stron poświęconych typowaniu zakładów sportowych zaczęły być rozszerzane także i o gry komputerowe. Mimo że historia profesjonalnych rozgrywek komputerowych zaczęła się zaledwie nieco ponad 20 lat temu, już teraz najważniejsze turnieje śledzone są przez miliony osób na całym świecie, a zarobki najlepszych graczy nie odbiegają mocno od tego, co zarabia czołówka w piłce nożnej. Dziś przyjrzymy się jednej z najpopularniejszych gier – CS:GO, czyli Counter Strike: Global Offensive. 

Jak grać typy na CS:GO?
Jak grać typy na CS:GO?

CS:GO – zasady gry, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem typowania

Zanim rozpoczniemy przygodę z typowaniem Counter Strike: Global Offensive, warto wpierw przyjrzeć się nieco bliżej samej grze i jej zasadom. Pełne zrozumienie rządzących rozgrywką reguł pozwoli osiągnąć lepsze rezultaty. Zresztą, podobne zasady obowiązują w każdym sporcie, więc nie ma się nad czym nawet zastanawiać.

Zaczniemy jednak od krótkiego rysu historycznego. CS:GO to sieciowa strzelanka, która pojawiła się na rynku 21 sierpnia 2012 roku. Tytuł opracowany został prez Valve Corporation i Hidden Path Entertainment. Nie jest to pierwsza gra z serii, przed nią pojawiło się już kilka innych produkcji, żadna jednak nie osiągnęła tak dużego sukcesu. Wszystko za sprawą prostych zasad i niskiego progu wejścia, który pozwala dobrze bawić się nawet po kilku godzinach nauki. Żeby zostać dobrym graczem, trzeba jednak poświęcić znacznie więcej czasu. I w tym właśnie jest pies pogrzebany. Profesjonalni zawodnicy poświęcają całe życie graniu i nauce różnego rodzaju taktyk i strategii, które pozwalają wyjść zwycięsko z innymi. To sprawia, że ta gra niewiele różni się od prawdziwego sportu.

bukmacher sts online bonus bez depozytu
Polski bukmacher STS kod promocyjny na freebet 29 PLN

Counter Strike: Global Offensive to produkcja, w której dochodzi do pojedynku pomiędzy dwoma składającymi się z 5 graczy drużynami. Jedna z ekip wciela się w terrorystów, druga w antyterrorystów. Ci pierwsi mają proste zadanie – muszą skorzystać z przyznawanej im na początku rundy bomby i podłożyć ją pod jeden z dwóch celów. Po kilkudziesięciu sekundach odliczania dochodzi do detonacji, co kończy się wygraną w rundzie. Wygrać mogą także, eliminując wszystkich przeciwników. Antyterroryści natomiast próbują im to uniemożliwić poprzez zabicie wszystkich osób w drużynie przeciwnej, bądź też po rozbrojeniu bomby, gdy ta zostanie uprzednio podłożona. 

Po zwycięstwie jednej ze stron rozpoczyna się kolejna runda. Wygrywa zespół, który jako pierwszy wygra 16 rund. W przypadku remisu dochodzi do dogrywki, która składa się z 6 rund. Po 15 rundach nastepuje zmiana stron. 

Przebieg gry

Na początku każdy z graczy rozpoczyna z pistoletem oraz skromną ilością pieniędzy. Pierwsza runda, zwana pistoletową, jest więc bardzo wyrównana, gdyż każda osoba na mapie posiada praktycznie ten sam sprzęt. Po rozpoczęciu misji zawodnicy ruszają wypełniać swoje cele. Za każdą udaną akcję tj. zabicie przeciwnika, podłożenie, rozbrojenie bomby itp. gracze otrzymują pieniądze, które w kolejnych rundach mogą przeznaczyć na zakup coraz to lepszego sprzętu. Każda rozgrywka jest ograniczona przez czas. W ciągu tych kilku minut terroryści muszą podłożyć bombę, inaczej przegrają. Rzadko kiedy jednak dochodzi do wyczerpania się czasu, zazwyczaj rundy kończą się wyeliminowaniem drużyny przeciwnej. Po zakończeniu rundy, od razu rozpoczyna się następna. Jej zasady są dokładnie takie same, z tym że na początku gracze dysponujący pieniędzmi zdobytymi za udane akcje, mogą zakupić lepszy sprzęt, co daje im pewną przewagę.

Gdzie obstawiać Counter Strike: Global Offensive?

Counter Strike jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Praktycznie w każdym tygodniu rozgrywany jest jakiś większy turniej, który można typować, korzystając z oferty legalnych bukmacherów. Ze względu na swoją popularność tytuł ten jest dostępny u każdego bukmachera, który tylko posiada w swojej ofercie zakłady esportowe. Decydując się na założenie konta u jednego z nich, warto więc zwrócić uwagę nie tyle na dostępność oferty pozwalającej na obstawianie CS GO, ile też na atrakcyjność kursów. Dobrym pomysłem może okazać się także założenie konta w kilku różnych firmach i wybierać w danym momencie tych, którzy oferują najlepsze kurs.

Bonusy na obstawianie CS:GO. Gdzie i co można zgarnąć?
⬇️ ⬇️ ⬇️

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Porady dla początkujących typerów CS:GO

Counter Strike: Global Offensive to gra wyróżniająca się bardzo prostymi zasadami, która jest jednak pełna różnego rodzaju niuansów i sztuczek, które potrafią przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron. Zanim rozpoczniecie typowanie, warto wbić sobie do głowy kilka podstawowych zasad.

Obstawianie CS:GO
Obstawianie CS:GO
  1. Nawet dogłębne poznanie wszystkich zasad nie pozwoli zostać ekspertem w typowaniu. Oprócz lektury reguł gry koniecznie należy przyjrzeć się dokładniej kilku meczom, najlepiej z profesjonalnym komentarzem, co pozwoli nauczyć się wykorzystywać poznane wcześniej reguły w praktyce. Nie wszystko bowiem jest tak oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Dobrym pomysłem byłoby także samodzielne rozegraniu kilku meczów, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi umieć grać, by móc skutecznie obstawiać, dlatego też nie jest to niezbędne.
  2. Pierwsza runda meczu oraz runda bezpośrednio po zmianie stron to tzw. rundy pistoletowe. Mocno różnią się od reszty pojedynku, dlatego też obstawianie ich to jedna wielka loteria. Po rundzie pistoletowej przez kolejne dwie rundy sporą przewagę zdobywa drużyna wygrywająca, gdyż posiada ona dużo więcej pieniędzy od przeciwników, co oznacza, że gracze z tego teamu mogą pozwolić sobie na zakup dużo lepszych broni i wyposażenia.
  3. Mapy nie są idealnie równe, co oznacza, że w zależności od tego, jaka lokacja zostanie wybrana przez grające drużyny, jedna strona może mieć przewagę. Warto wziąć to pod uwagę podczas typowania takich rynków jak np. która drużyna wygra pierwszą połowę meczu lub przy obstawianiu poszczególnych rund.
  4. Nawet najlepsza drużyna nie wygrywa wszystkiego. Zdarza się, że topowy team przegra turniej bardzo szybko, np. w momencie gdy rozgrywki toczą się online, a serwery znajdują się daleko od miejsca zamieszkania. Przykładowo, drużyna z Brazylii będzie miała przewagę w brazylijskim turnieju nad teamem z Europy, gdyż w grę wchodzić będzie także czas przesyłu pakietów, a w przypadku profesjonalnych rozgrywek nawet ułamki sekund grają niebagatelną rolę.
  5. Przed rozpoczęciem typowania warto wyznaczyć sobie kilka drużyn i być na bieżąco zarówno z wpisami zespołowymi w mediach społecznościowych, jak i z profilami graczy. Warto także rozpocząć śledzenie streamów, czyli transmisji na żywo z rozgrywek toczonych przez zawodników danej ekipy. Łatwo w ten sposób wyłapać wszystkie spadki formy lub problemy. Dzięki temu można łatwiej przewidzieć, czy w kolejnym turnieju wszystko będzie działało jak w szwajcarskim zegarku, czy też pojawi się ryzyko wystąpienia pewnych komplikacji.

Skoro znacie już podstawowe zasady gry oraz najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć typowanie!


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Ewinner zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017. MR BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z dnia 19 grudnia 2019 nr PS4.6831.1.2019. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

0 / 5. Ocen: 0

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę szukając bukmachera internetowego?
Następny artykułBukmacher eWinner – aktualne promocje i bonusy 2022
Doświadczony typer, który lubi zajmować się obstawianiem tenisa i koszykówki. Najlepszy bukmacher to dla mnie taki, który oferuje darmowe mecze i zakłady live w tym samym czasie! :)