Sport to zdrowie – to chyba jeden z najbardziej wyświechtanych truizmów jakie można sobie wyobrazić gdy mówimy o uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny na poważnie. Oczywiście, ruch jest wskazany, ale gdy mamy na myśli zawodowe uprawianie sportu, wówczas oprócz oczywistych zalet, w głowie wyświetlają się obrazki kojarzące się z najbardziej spektakularnymi kontuzjami przeróżnych zawodników. Jakie zatem urazy są najczęstsze w przypadku piłkarzy? Sprawdźmy.

Czym są urazy w piłce nożnej?
Jedną z kluczowych rzeczy do zapamiętania dla każdego typera jest, że statystycznie, piłkarz grający w piłkę zawodowo, doznaje przynajmniej jednej kontuzji w sezonie. Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku tego typu danych, uwzględniają one takich zawodników, którzy kontuzje łapią od kilku do kilkunastu razy w sezonie oraz takich którzy potrafią unikać problemów nawet przez kilka lat. Przykładami zawodników, których kariery zostały zniszczone przez powtarzające się kłopoty zdrowotne są np. Giuseppe Rossi czy Alexandre Pato. Piłkarzami, którzy z kolei całymi latami grali mecz za meczem, bez żadnego urazu są chociażby Cristiano Ronaldo, Leo Messi czy Robert Lewandowski. I dlatego warto pamiętać aby sprawdzać na bieżąco informacje o kontuzjach podczas obstawiania meczów, gdyż w przypadku wielu zespołów, może mieć to decydującą rolę o tym kto będzie miał więcej szans na powodzenie w danym spotkaniu.
Wiadomo, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko urazów wynikających ze zmęczenia mięśni czy stawów, trudno zresztą żeby było inaczej. Nie jest jednak powiedziane, że tylko wiekowi gracze cierpią. Wszyscy znamy przykład słynnego Ronaldo (tego z Brazylii), którego młodziutki, nastoletni wówczas organizm, był bardzo mocno eksploatowany przez trenerów, co doprowadziło do szeregu kontuzji już w wieku, w którym zwykle sportowcy osiągają szczyt formy.
Najczęstsze urazy w piłce nożnej
- Uraz ścięgna Achillesa
Ta dość popularna kontuzja powstaje w wyniku zarówno przeciążenia organizmu, jak i złego ułożenia stopy, a także zderzenia z innym zawodnikiem. Uraz może prowadzić zarówno do całkowitego zerwania ścięgna, ale też tylko częściowego. Do objawów należy zaliczyć charakterystyczny dźwięk przypominający trzask, przeszywający ból, krwiaki oraz silny obrzęk. Rehabilitacja i leczenie mogą trwać nawet do 6 miesięcy.
- Uraz skrętny stawu skokowego
Ten uraz z kolei jest chyba najczęstszym jeśli chodzi o piłkarzy. Dochodzi do niego poprzez nieprawidłowe ułożenie stopy względem podłoża, bardzo częste podczas walki o tzw. górną piłkę podczas dośrodkowania. Objawami są krwiaki, obrzęki oraz ból nasilający się podczas poruszania stopą. Leczenie trwa od miesiąca do nawet dwóch!
- Uraz V kości śródstopia
Kontuzja ta jest często nazywana złamaniem ze zmęczenia i występuj bardzo często zarówno u piłkarzy, ale także u biegaczy. Powstawaniu urazu sprzyjają warunki w jakich sportowcy trenują – wielogodzinne treningi/mecze czy zawody sprawiają, że w wyniku wielu mikro urazów dochodzi do rozerwania kości. Objawy, jak nietrudno się domyślić, to ostry ból, kłopoty z poruszaniem oraz obrzęk. Leczenie, wraz z rehabilitacją może trwać od 8 do 20 tygodni.
- Uraz Łąkotki
Swego czasu ten temat był przerabiany przez polskie media sportowe na wszystkie sposoby. To dlatego, że w latach 70. XX wieku takiej kontuzji nabawiła się wówczas największa nadzieja piłkarskiej Polski – Włodzimierz Lubański. W tamtych czasach było to na tyle poważne uszkodzenie, że zawodnik już nigdy nie doszedł do formy sprzed urazu (chociaż i tak grał na wysokim poziomie). Niestety, medycyna w naszym kraju nie stała wówczas na najwyższym poziomie, przez co znany zawodnik spędził na rehabilitacji dokładnie 2 lata (!!). Sam uraz natomiast powstaje w wyniku zderzenia się ze sobą dwóch sportowców. Objawy to charakterystyczny obrzęk, trudności z poruszaniem nogą oraz rzecz jasna ból.
Mamy nadzieję, że po takim krótkim przedstawieniu najczęściej spotykanych dolegliwości w piłce nożnej będziecie w stanie lepiej przewidywać jak dany uraz może wpłynąć na zawodnika i formę zespołu w nadchodzących wydarzeniach.