Obstawiając zakłady bukmacherskie, po jakimś czasie z pewnością będziemy chcieli spróbować czegoś nowego. Czegoś mniej typowego i standardowego, a za to znacznie bardziej opłacalnego. Właśnie wtedy najczęściej sięgamy po inne niż ten najpopularniejszy (1X2) rynki na zakłady bukmacherskie. W dzisiejszym poradniku opowiemy o jednym z najciekawszych ich rodzajów – poniżej/powyżej. Czym są zakłady w takiej formule? Na co można w nich stawiać i co warto wiedzieć, zanim tak właściwie się po nie sięgnie?

zakłady over under
Zakłady poniżej/powyżej – jak i gdzie najlepiej obstawiać?

Czym są zakłady poniżej/powyżej?

Zakłady poniżej/powyżej polegają na stawianiu na to, że w danym spotkaniu sportowym padnie określona liczba danego zdarzenia. Może tu chodzić o bramki, żółte kartki, faule i cokolwiek innego. Zakłady tego typu są uważane za dość bezpieczne, a aktualnie cieszą się olbrzymią popularnością tak wśród osób typujących, jak i wśród bukmacherów.

Podobnie jak to jest w przypadku innego rodzaju zakładów, w przypadku tych konkretnych kursy bukmacherskie rosną wraz z ryzykiem, którego podejmujemy się przy typowaniu.

Zakłady poniżej/powyżej dają duże szanse na wystąpienie wygranej. Wszystko ze względu na to, że są dwutorowe – nie ma w ich przypadku możliwości “remisu” – jest ona eliminowana przez zastosowanie systemu połówek. Jeśli więc stawiamy na to, że w danym meczu padnie więcej niż 2.5 bramek, przegramy przy wystąpieniu dwóch, a wygramy przy trzech bramkach – nie ma opcji pośredniej, gdyż żaden z zespołów nie jest w stanie strzelić połowy bramki.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1640 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Warto wiedzieć: polscy bukmacherzy najczęściej nie pozwalają na typowanie kilku zdarzeń z tego samego meczu. Zdarzają się jednak i tacy, którzy oferują tak zwany BetBuilder, a wraz z nich taką możliwość. Jeśli więc zakładem poniżej/powyżej chcemy podnieść wartość kuponu AKO, ale skupić się na jednym meczu, szukajmy buków z taką właśnie funkcjonalnością.

Na co można stawiać na zasadach poniżej/powyżej?

Jeśli celujemy w formułę obstawiania poniżej/powyżej musimy wiedzieć, że w jej ramach możemy obstawiać praktycznie wszystko, co da się policzyć, a co zwykle pada w danym spotkaniu sportowym w nieco większej liczbie. Najłatwiej jest tutaj posłużyć się przykładem piłki nożnej. Legalne firmy bukmacherskie pozwalają w niej na typowanie między innymi:

  • Ilości strzelonych bramek, przy czym mamy tu możliwość jej wskazania nie tylko ogólnie, ale i w kontekście każdej drużyny biorącej udział w pojedynku.
  • Liczby kartek pokazanych przez sędziego, zarówno żółtych, jak i czerwonych. Zakłady na te ostatnie są przy tym znacznie bardziej opłacalne (kartki te są w końcu znacznie rzadsze).
  • Ilości rzutów karnych / rożnych / wolnych, które zostaną podyktowane w czasie meczu.
  • Czasu posiadania piłki przez jeden z zespołów.
  • Tego, po ilu minutach zostanie strzelona pierwsza bramka – oczywiście chodzi tutaj o to, czy przed, czy po określonej minucie.
sts nowe promocje bonusy
Aktualna oferta darmowych bonusów w STS online

Oczywiście analogiczne opcje mamy w przypadku innych dyscyplin sportowych. Najlepsi bukmacherzy dają nam możliwość obstawiania nawet kilkuset rynków poniżej/powyżej na jedno spotkanie. Wybór mamy większy w przypadku meczów bardziej popularnych i wzbudzających większe zainteresowanie.

BukmacherBonusyOdbierz
bonus sts– Bonusy za trzy pierwsze depozyty 1500 PLN
– 100 PLN bez ryzyka
– Sprawdź kod promocyjny STS
Odbierz bonus
bonus fortuna– 600 PLN bez ryzyka
– freebety 30 PLN
– 200 PLN od drugiej wpłaty
– Sprawdź kod promocyjny Fortuna
Odbierz bonus
superbet bonus– cashback 3500 PLN
– bonus 200 PLN
– freebet 34 PLN
– Sprawdź kod promocyjny Superbet
Odbierz bonus
betfan bonus– 600 PLN bez ryzyka
– 60 PLN freebet
– 1000 PLN za 2 depozyt
– Sprawdź kod promocyjny Betfan
Odbierz bonus

Zalety typów poniżej/powyżej

Jedną z głównych zalet zakładów typu poniżej/powyżej jest fakt, że dzięki nim jesteśmy w stanie lepiej wykorzystać analizę spotkania, jakiej dopuściliśmy się jeszcze przed jego rozpoczęciem się. W szczególności chodzi tutaj o statystyki, które byliśmy w stanie przeglądać i dokładnie sprawdzać. Zakłady tego typu są znacznie bezpieczniejsze od dowolnych innych – zawsze mamy tutaj 50% szans na zwycięstwo. Nie można tego powiedzieć o najpopularniejszym rynku, w którym stawiamy na zwycięstwo któregoś z zespołów lub remis (to 33% szans na sukces, właśnie z uwagi na obecność aż trzech opcji).

Fuksiarz Polski bukmacher onlineBonus
Cashback bez limitu500 PLN
Zakład bez ryzyka500 PLN bez obrotu
Mega Kursy BoostTAK
Early-PayoutTAK
Rejestracjawww.Fuksiarz.pl
Nowa oferta bonusów Polskiego bukmachera Fuksiarz

Zaletą zakładów w formule poniżej/powyżej są również kursy bukmacherskie, zazwyczaj znacznie większe niż te obecne w najbardziej standardowym rynku. Choć wiele tutaj zależy od konkretnego zdarzenia, na które stawiamy, zazwyczaj możemy tutaj liczyć na znacznie większy zysk.

Dzięki obstawianiu w formule under/over, jesteśmy w stanie znacząco urozmaicić nasze typowanie, a często również zwiększyć prawdopodobieństwo naszej wygranej. Wszystko ze względu na możliwość przeprowadzenia kierunkowej analizy. Znacznie łatwiej jest sprawdzić, jak agresywnie gra dany zespół i jak często wyłapuje żółte kartki (a także jaki jest jego szerzej pojęty styl gry) niż prześwietlić wszystkie aspekty, które mogłyby wpłynąć na jego wygraną lub przegraną. To zatem obstawianie łatwiejsze i na pewno bardziej satysfakcjonujące.

superbet darmowe obstawianie
Nowa oferta zakładów bez ryzyka w Superbet Polska

Plusem zakładów poniżej/powyżej jest także ich dostępność. Bardzo łatwo jest je znaleźć w ofercie, którą prezentują praktycznie wszyscy polscy bukmacherzy. Można więc śmiało decydować się na analizowanie meczów właśnie pod ich kątem. Zwłaszcza że dzięki temu można naprawdę wiele zyskać i w spokoju oglądać mecze online w STS TV. Zakłady poniżej/powyżej doskonale sprawdzają się również w przypadku niższych lig, gdzie zazwyczaj gra się mniej ostrożnie. Tam pada zwykle znacznie więcej bramek i dzieje się więcej niż w futbolu na najwyższym poziomie – często bardzo asekuracyjnym.

UWAGA: Teraz nowa promocja w STS, zakład bez ryzyka 100 PLN z kodem BETONLINE. Kod promocyjny STS wpisujemy tylko podczas zakładania konta na stronie www.STS.pl.

Wady typów poniżej/powyżej

Podobnie jak w przypadku większości zakładów, tak i tutaj możemy znaleźć kilka wad. Zakłady typu poniżej/powyżej potrafią być wyjątkowo niestabilne i ciężkie do przewidzenia. Prawda, statystyki są nam w stanie wiele powiedzieć – tak naprawdę jednak pewne rzeczy po prostu ciężko jest przewidzieć. Znacznie łatwiej jest ocenić, czy dany zespół wygra czy przegra niż to, ile tak właściwie “zgarnie” w danym meczu żółtych kartek. Prawda, może grać agresywnie i pewnie. To jednak nie oznacza, że zdobędzie na swoje konto choć jeden kartonik tego koloru. Wiele zależy od dnia, meczu, arbitra, nastrojów meczowych. Każdy, nawet najbardziej agresywny zespół, czasem kończy mecz z zerową liczbą kartek. To sprawia, że zakłady tego typu bywają szalenie niestabilne (kartki to tylko przykład – każdy inny rynek działa ponownie).

Pamiętajmy też, że w przypadku tego typu zakładów istnieje wiele czynników, które mogą pokrzyżować nasze szyki. Zła pogoda, mniejsza motywacja, zły dzień meczowy – to może wpłynąć na statystyki, które w tej formule grają kluczową rolę.

5 / 5. Ocen: 4

Poprzedni artykułTurniej mężczyzn: kto ma największe szanse na triumf we French Open?
Następny artykułNajlepiej punktujący gracz sezonu regularnego w NBA: kto ma największe szanse?